Vyjednat nemožné? I to je práce hypotečního specialisty

04.01.2018

Tento příběh je dle skutečných událostí. Ukáži Vám na něm, co vše je u hypotéky (ne)možné a s čím se umí poprat dobrý hypoteční specialista.

Celý příběh začal 2 roky zpátky, kdy se na mě obrátili moji klienti, Zamrazilovi, s požadavkem refinancování svého úvěru s úrokem nad 3% p.a. K tomuto rozhodnutí je vedlo NE, které slýchali v bankách a u jiných finančních poradců. "Ne, Váš případ je neřešitelný, jelikož nemáte zkolaudovanou nemovitost." Nelenila jsem a našla pro klienty banku, která požaduje po vyčerpání nové hypotéky pouze potvrzený Protokol o dokončení stavby, nikoli kolaudaci, která je v dané obci z určitých důvodů problém. Jednoduché. 

Zdálo se, že to bude jediný zádrhel - nyní už "jen" podat žádost, úvěrovou smlouvu, udělat odhad a je to, musíme navíc stihnout kampaň, takže to musí svištět. Odhad byl však kamenem úrazu - obec byla u všech odhadců známá jako problémová a nikomu se zde nechtělo udělat odhad nemovitosti. Obvolala jsem 9 odhadců, slyšela 9x NE, když už jsem ztrácela naději, s 10. odhadcem jsme si konečně plácli. Bylo nutno vytvořit odhad do 3 dnů kvůli kampani, i to se povedlo. Odhadní cena vyšla krásně, vše vypadalo opět na dobré cestě. 

Nyní doladit sazbu, podmínky a jdeme do finále. Po dlouhém vyjednávání a pracovním obědě s úvěrářem dané banky mi jednoho dne zavolal se slovy "Lenko, máte asi nejlevnější hypotéku v ČR, vyjednal jsem Vám sazbu 1,79% p.a. na 7 let." Perfektní. Až na jeden detail - podmínkou bylo předražené pojištění majetku, a to se mi nelíbilo. Za stejných podmínek bych udělala totožnou pojistku u jiné pojišťovny téměř o 2.000,- ročně levněji. Vyjednala jsem proto, aby tato podmínka pro mé klienty neplatila. Skvělé.


Kvůli vyjednávání o sazbě, které muselo podléhat i schválení centrály, jsme nestihli kampaň, která pro klienty znamenala bonus 4.000,- k hypotéce. O celé 2 dny. 2 dny a klienti přišli o 4.000,-? V žádném případě! Banka speciálně pro nás danou kampaň posunula a bonus vyplatila. 

Hypotéku máme schválenou, teď už se nemůže nic pokazit. Ale ejhle. Podmínkou čerpání hypotéky byla téměř nesplnitelná podmínka. A to získat od developera potvrzení o tom, že je umožněn přístup přes 2 pozemky v jeho vlastnictví a které vedou od hlavní pozemní komunikaci k dané nemovitosti. Developer byl však v insolvenci..kvůli této obci, a proto odmítal udělat cokoli ve prospěch kohokoli, kdo byl s ní spjatý. Poslala jsem nespočet urgentních emailů a doporučených dopisů, avšak bez výsledku. Několikrát jsem si s panem volala a vysvětlovala mu důležitost tohoto dokumentu. Nic. Obrátila jsem se i na insolvenčního správce dané společnosti, avšak výsledek byl stejný. Nezbývalo nic než pracovat s dokumenty, které k dispozici máme a na základě nich logicky odvodit to, co po nás banka požaduje. A to se konečně povedlo.

A co k tomuto říkají klienti?

"Leni, moc děkuju za Tvoje úsilí. V podstatě se ti podařil zázrak. Když ostatní říkali, že to nejde, tak ty v té době jsi už měla vymyšlenou cestu, jak by to šlo. A když si vzpomenu na všechny ty překážky... Smekám před Tebou. Díky moc a moc. Martina a Honza"