8 důvodů, proč (ne)investovat ještě dnes

Naší ekonomice se daří - nízká nezaměstnanost i inflace, mzdy rostou, akcie jsou nahoře, sazby dole. Ano, sazby na úvěrech, ale bohužel i na spořících účtech a termínovaných vkladech. Toto nás nutí k zamyšlení, kde hledat vyšší výnos. Jaké jsou důvody k investování? Proč investovat? A proč naopak ne?  

1. HYPOTÉKA 

Že hypotéku ještě nemáte a tím pádem se Vás to netýká? Ba naopak! Bankovní domy momentálně poskytují hypoteční úvěry těm, kteří mají min. 10% (ideálně však 20%) z investičního záměru naspořeno z vlastních zdrojů. Pokud tedy bydlení budete řešit až někdy v budoucnu, ideální čas na to se připravit je nyní.

Pokud již hypoteční úvěr máte a pyšníte se nízkou úrokovou sazbou kolem 2%, bohužel si troufám tvrdit, že Vás smích s blížící se fixací přejde. Sazby jdou totiž nahoru, již příští rok např. očekáváme sazby nad 3% p.a. Jste připraveni na vyšší splátku než doposud? 

2. ZMĚNA ZAMĚSTNÁNÍ

Možná patříte k těm, kteří často pomýšlí na to, jaké by to bylo v práci skončit. Je tu však jedno velké ALE a tím jsou finance. Nemůžete si dovolit výpadek příjmu. Určitě by to řešila finanční rezerva, díky níž byste nejen překlenuli toto období, ale díky níž by hledání nové práce pro Vás nebyla tak stresující záležitost.

3. PENÍZE PRACUJÍ PRO VÁS

Neustále pracovat pro peníze je špatný model. Šetřením člověk nezbohatne. Jen si to představte. Ráno vstanete, uděláte si kafe, otevřete notebook a podíváte se na to, jak se včera dařilo podnikům jako je ČEZ, Apple či Guess. A podle toho se dařilo i Vašim penězům, aniž byste se o to dvakrát přičinili. Líbí se Vám tato představa?

4. PLNĚNÍ SNŮ

Dovolená. Vysněné auto. Vlastní dům. Některé finanční cíle jsou nad naše každodenní možnosti a je potřeba majetek vybudovat. Proto je potřeba odkládat pravidelně peníze stranou. Určením jakých strategických dlouhodobých cílů chceme dosáhnout a kdy k nim má přibližně dojít je jedním ze základních předpokladů úspěšného investování. 

5. DŮCHOD

Pokud dnes žádný z výše uvedených cílů nemáte, jeden tip pro Vás: Dovedete si představit, že jednoho dne se budete moci rozhodnout, zda chcete dále pracovat či ne? Utopie? Pokud Vám zůstávají peníze určete si, že se chcete stát jednoho dne rentiérem, a to dříve než je důchodový věk. Tento cíl není nijak snadné dosáhnout a je potřeba na něj odkládat poměrně vysokou částku. Dobrou zprávou však je, že tento cíl splnitelný je. 

6. DĚTI

Koupi auta důkladně zvažujeme. Vybíráme vhodný model s optimální spotřebou, počtem míst a motorizací, která nám nejlépe vyhovuje. Svůj dům plánujeme i roky dopředu. Šetříme, abychom měli vytoužený krb, velkou koupelnu nebo co nejkrásnější zahradu. Vlastního potomka ale z pohledu financí řeší jen málokdo. Kolik stojí takové dítě od narození až po dospělost? 

Možná Vás to překvapí, nicméně některé zdroje uvádí, že se tato částka pohybuje od 1,5 mil.- 2,7 mil. Celkem překvapivé, nemyslíte?

7. INFLACE

Neviditelný strašák, který nám ubírá na hodnotě peněz. Co jste si koupili za 10.000,- před 20 lety a co nyní? A přesně to je důsledek inflace. Setkáváme se s ní např. na našich běžných účtech a držené hotovosti. Ochrana kupní síly peněz by tak měla být jedním z našich ekonomických cílů.

8. NEČEKANÉ VÝDAJE

Každý z nás to někdy zažil. Nepřijde včas výplata a starosti jsou na světě. Jak teď zaplatit nájem nebo fakturu za internet a z čeho dětem pořídit pomůcky do školy? Jestliže nemáte vytvořenu dostatečnou finanční rezervu, můžete přemýšlet o půjčce. Nebo sáhnout po rezervě, kterou jste si byli schopni vytvořit dříve.

..a jaké jsou tedy důvody, proč neinvestovat?

Možná mi ve všech výše uvedených bodech dáte zapravdu. Tak proč tedy většina Čechů drží své prostředky doma v prasátku či na běžných účtech, kde své prostředky vystavují riziku inflace a nulovému zhodnocení? Ve většině případů je to ze strachu z toho, že mohou o své úspory přijít, pokud se stane významná událost, která ovlivní světovou ekonomiku.

Tomuto strachu se nedivím, jelikož v historii bychom takovýchto událostí našli poměrně dost. Uveďme si 8 příkladů:

2007 - počátek hypoteční krize v USA

2003 - válka v Iráku

2001 - teroristické útoky 11. září

1991 - válka v Perském zálivu

1987 - Černé pondělí na newyorské burze

1981 - začátek hluboké ekonomické krize

1966 - vrchol války ve Vietnamu

1961 - postavena Berlínská zeď

A takto bychom mohli pokračovat dále. Stejně jako po každé bouři vyjde Slunce, přijde i po každé finanční krizi oživení trhu. A že jsme takovýchto bouří  v historii již zažili, co myslíte? 

Dobrou zprávou nakonec však je, že i přes všechny tyto události byl průměrný výnos indexu S&P 500 11,44% p.a. (1928 - 2016) a amerických státních dluhopisů 5,18% p.a.  A to už je, myslím, zajímavý důvod, proč začít přemýšlet o investování.  

Hledáte parťáka, který Vám pomůže v této oblasti? Ozvěte se. :-)

                                                 ↓ ↓ ↓