Jak jsem klientům ušetřila 9.228,- měsíčně

Tento příběh rodiny Nedbalových mi zůstane ještě dlouho v paměti, a proto jsem se rozhodla o něj s Vámi dnes podělit. Nazvala bych jej "Vše zlé je pro něco dobré".

Klient mne oslovil díky dobré referenci mé kamarádky s tím, že má hypoteční úvěr se sazbou 3,59% a bude mu letos končit fixace. Hned jsem si proto udělala výlet za klienty, abychom nic neodkládali a začali s procesem co nejdříve.

Při našem prvním setkání jsem zjistila, že to není jediný úvěr, který pan Nedbal má. Při drobnější analýze jsem objevila, že má ještě překlenovací úvěr se sazbou 6,25% p.a. a další 3 spotřebitelské úvěry se sazbami začínajícími kolem 8% p.a. Na ty však pan Nedbal nechtěl sahat.

Kolem nás mezitím pobíhali 3 kluci - tříletá dvojčátka a jeden klučina ve školních letech. Jelikož mám trochu slabost na rodiny s dvojčátky, zadala jsem si, že této rodině musím trochu odlehčit rodinný rozpočet, aby si děti mohly užívat bezstarostného dětství.

Jelikož vím, jak náročné je starat se o takovouto početnou rodinku, přislíbila jsem klientům, že se o vše postarám tak, aby ani jednou nemuseli navštívit pobočku banky a dokonce ani dokladovat příjmy - to byl jejich hlavní požadavek a později i kámen úrazu.

Vše probíhalo naprosto hladce, odhadce nám ohodnotil nemovitost na více jak 4 miliony, úvěr jsme za týden kompletovali a poslali na schvalování. Mezitím pana Nedbala oslovila jeho stávající banka, která se jej snažila udržet zuby nehty a nabídla mu sazbu 2,69% na další 3 roky a 2,89% na následujících 5 let. Perfektní - měsíční úspora 412,- na splátce, řekli by si ostatní. Pan Nedbal však vše řešil se mnou a já mu radila, aby se takovouto nabídkou nenechal uchlácholit. Měla jsem pro něj připravenou sazbu 2,29% p.a. na celých 8 let. 

Úvěr byl tedy ve schvalovacím procesu, přičemž schvalovatel se rozhodl potvrdit si pravdivost příjmů, které jsme deklarovali v žádosti. Zavolal proto do zaměstnání paní Nedbalové a naneštěstí se dovolal na vrátnici, kde měli přísný zákaz přepojování na účetní - příkaz z vedení. A tehdy se schvalovatel největší banky v ČR naštval. Celý úvěr nám nejen že neschválil, ale chtěl vidět i potvrzení o příjmu paní Nedbalové včetně posledních 6 výpisů z účtů a 2 daňová přiznání pana Nedbala včetně dokladu o uhrazení daně a bezdlužnosti na sociálním i zdravotním. A přesně v ten moment, přátelé, jsem si myslela, že je to konečná...

3 děti, splátky v celkové výši 20.244,- měsíčně, optimalizované daňové přiznání a minimální příjmy manželky nejsou zrovna nejvhodnější kombinací. Pár nocí jsem proto nespala a řešila, jak z této situace ven.

Díky skvělé spolupráci s bankou jsme asi po týdnu přišly s řešením: seženeme prostředky na splacení úvěrů tak, aby před refinancováním v registrech nebyly. Pomůžeme tím bonitě a úvěr bude průchozí. Hypotéku poté navýšíme o neúčelovou část za stejnou úrokovou sazbu, tedy 2,29%, pomocí níž splatíme tuto zápůjčku. Výsledek? Ze stávajících 20.244,- budou klienti platit "pouze" 11.016,- vše v jedné splátce, se stejným úrokem 2,29% p.a. Klient nechtěl věřit vlastním očím, a proto mi 3x volal a ujišťoval se, zda opravdu pochopil můj záměr.

Dámy a pánové, od jisté doby věřím, že se v životě dějí i ty špatné věci pro to, aby se v budoucnu mohly stát věci dobré. A toto byl krásný příklad toho, že se nemýlím.

Máte i Vy více půjček a chtěli byste je dát do jedné? Zeptejte se svého finančního poradce na možnost konsolidace závazků. Že ještě svého finančního poradce nemáte? Ráda tuto pozici zastanu a třeba společně najdeme volné finanční prostředky i ve Vašem rodinném rozpočtu.

- Vaše Lenka