Hypotéka naruby: teď peníze, poté nemovitost

České banky stále čím dál častěji přichází s řešením pro ty, kteří sic chtějí bydlet ve vlastním, avšak zatím nenašli svou vytouženou nemovitost. Co dělá hypotéku naruby tak ojedinělým produktem a jak funguje? 

Jak vypadá proces zpracování hypotéky naruby?

Banky Vám umožní uzavřít hypoteční úvěr "dopředu", ještě předtím, než najdete svoji nemovitost. Na základě Vašich příjmů a existujících závazků Vám předschválí úvěrový rámec. Co po klientech zatím nepožaduje, je nemovitost, a tím pádem i zástava, která je pro hypotéku tak specifickým prvkem. Na hledání vhodné nemovitosti poté máte 6-12 měsíců od podpisu úvěrové smlouvy. 

Co když danou nemovitost nenajdu? 

Banky tuto situaci s klienty řeší individuálně. Může dojít k zaniknutí příslibu úvěru, případně se s klientem domluví na prodloužení doby na hledání nemovitosti. Klient však většinou za toto prodloužení zaplatí poplatek dle sazebníku a dále si mohou banky účtovat rezervační úhradu z nevyčerpané částky až do výše úrokové sazby sjednané ve smlouvě o úvěru.

Pro koho je tato hypotéka určena?

Jedná se o ideální variantu pro ty, kteří chtějí vyřídit financování ještě před regulací ČNB, která nás čeká již 1.10.2018  (více info o této chystané regulaci naleznete v tomto videu). Klienti si tak nejen zajistí to, že dostanou hypoteční úvěr v určité výši, ale zároveň si zafixují i stávající úrokovou sazbu. 

Nabízí hypotéku naruby i má banka?

Na českém trhu existuje pouze málo bank, které umožňují tuto službu a některé se odchylují od výše uvedených standardních podmínek. Při výběru banky dejte pozor zejména na to, zda i Vámi zvolená banka Vám zafixuje úrokovou sazbu již při podání žádosti nebo až poté, co najdete danou nemovitost. 

Dalším úskalím může být i sjednaný maximální rámec, který banka zadá do Vašich registrů i v případě, že si poté najdete nemovitost za nižší hodnotu, čímž naruší Vaši bonitu. Důsledkem tak může být to, že pokud budete žádat o další úvěr, vyhodnotí Vás banka jako předlužené a tím pádem nebudete muset na další úvěr dosáhnout.

Pokud si chcete ušetřit čas hledáním bank, které nejvíce splňují Vaše požadavky, zeptejte se svého nezávislého hypotečního specialisty.