Desatero zodpovědného zadlužování se

🎄Black Friday ‼Největší výprodej ‼Splňte svým dětem přání na Vánoce‼

..že toto nyní slýcháváte až moc často v TV i rádiu? 🤔Pokušení je téměř na každém kroku. 🤷‍♀ Není proto divu, že mu mnozí z nás podlehnou. Pokud jste se již rozhodli financovat 🎄 půjčkou, připravila jsem pro Vás toto Desatero zodpovědného zadlužování se:

1. ZVÁŽÍM, ZDA JE TO OPRAVDU NUTNÉ

Bude mít dotyčný užitek z financovaného dárku i po jeho splacení? Pokud ne, nefinancujte tento dárek úvěrem.

2. HLÍDÁM SI PŘÍJMY A VÝDAJE
Člověk by měl na dárky použít max. 10% ze svého příjmu. Pokud jsou dárky financované půjčkou, měla by být splátka v max. výši 5% z příjmu.

3. UDĚLÁM SI PŘEHLED BANK
Nedávejte na první dobrou a neptejte se na úvěr pouze ve své bance. Úroky na spotřebitelských úvěrech se pohybují od 3,99% p.a.

4. SPOČÍTÁM SI POPLATKY
Nedívejte se pouze na sazbu, ale na RPSN, kde jsou i všechny skryté poplatky spjaté s -na první pohled možná výhodnou- půjčkou.

5. SPOČÍTÁM SI PŘEPLATKY
Kolik bance zaplatím na konci splatnosti? Tato částka mnohým často otevře oči a opravdu zváží, zda se půjčce upsat.

6. ZJISTÍM MOŽNOSTI PŘEDČASNÉHO SPLACENÍ
Pokud se chci půjčky zbavit dříve, bude banka dělat caviky v podobě přemrštěných sankcí apod.? Pokud ano, opět se neupisujte.

7. POJISTÍM SE PROTI RIZIKU NESPLÁCENÍ
Smrt, invalidita, dlouhodobá nemoc či vážný úraz, který mne na chvíli vyřadí ze hry. Máte tato rizika pojištěna ve svém životní pojistce?

8. NERISKUJI, ODKLÁDÁM SI
Každý měsíc si odkládejte část svých Peněz tam, kde je zhodnocení vyšší, než na Vašem úvěru, a tento úvěr poté jednorázově splaťte dříve, než je nutné.

9. POŘÁDNĚ SI PŘEČTU, CO PODEPISUJI
Pokud něčemu na smlouvě nerozumíte, raději se 3x zeptejte, než něco podepíšete.

10. NEHRAJI MRTVÉHO BROUKA
Pokud víte, že nebudete moct zaplatit byť jen jednu splátku, kontaktujte zavčasu banku. Jistě se s Vámi domluví. Chce totiž primárně platící klienty.

 🙋‍♀

Vaše Lenka