10 explicitních pravidel, jak se chovat jako investor v krizi

Ve spolupráci s Vámi klademe důraz především na ochranu Vašich příjmů a také již získaného kapitálu. Proto jsme pro Vás sepsali 10 důležitých pravidel, jak se jako investor chovat v krizi.

 

 1. Mějte správně nastavený finanční plán! Máte nastavenou rezervu na šestiměsíční nutné výdaje? Odolejte pokušení všechnu rezervu použít na investování. To jsou dlouhodobé cíle. Nevíte jak si efektivně a rychle vytvořit rezervu a co nejdříve začít investovat? Přečtěte si náš článek 10 tipů jak udržet svoji cashflow na uzdě a vytvořit prostor pro investování
 2. Dále si ověřte, že máte správně nastavené zajištění výpadku příjmů. Nesprávné zajištění rizik může mít extrémní dopad na Vaše fungování. Více jsme psali v článku zde

 

 

 1. Ověřte si, že Vás Vaše hypotéka příliš neškrtí! Jak má vypadat bezpečná hypotéka jsme psali v článku Bezpečná hypotéka a refinanc v době krize.
 2. Prověřte se svým poradcem, zda máte strategickou alokaci zdrojů na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé investiční cíle. A taktéž,  že máte dostatek hotovosti na případný nákup při investičních příležitostech. Mějte globálně i sektorově diverzifikované portfolio! Jistě, spoustu z nás láká jen si tak kliknout na internetu, koupit si nějakou tu akcii přes aplikaci a čekat, jak "zázračně" zbohatneme... Jenže v takovou chvíli se nejedná o investování, ale o spekulaci. S klientskými portfolii v Explicitu zásadně nespekulujeme a to ani na dlouhodobý horizont. Nemáme v rukou křišťálovou kouli a netočíme kolem štěstí. Investice bezpečně alokujeme do neutrálního portfolia. Dáváme pozor na kreditní riziko, specifické riziko,  riziko úpadku emitenta, úrokové riziko, riziko finanční páky, přílišnou korelaci jednotlivých aktiv i měnové riziko.
 3. Nesnažte se "časovat trh". Opět by se jednalo o spekulaci. Nikdo nedokážeme odhadnout (a nejlepší portfolio manažeři velkých investičních společností se o to poukoušejí léta) přesné "dno", "bod zvratu" a jak dlouho bude krize nebo expanze trvat. Například akciové trhy mohou spadnout o 10 %, o 20 %, o 30 % i více procent. Pád trhu může trvat 2 měsíce nebo také 2 roky a návrat na původní hodnoty může trvat 6 měsíců nebo také pár let. U akcií prostě počítáme s dlouhodobým horizontem, pravidelností a na krátkodobé cíle využíváme krátkodobou rezervu. Nerozhodujeme na základě emocí, ale na základě plánu.
   
 4. V průběhu krize komunikujte se svým poradcem. Jednou řež, dvakrát měř platí v investicích dvojnásob. Pamatujte na to, že Váš poradce se investicemi zabývá stejně tolik času, jako vy se věnujete své vlastní profesi. 
 1. Nikdy se nerozhodujte pro nákup investičních nástrojů jen na základě minulé výkonnosti! Vždy se dívejte vpřed, ne vzad. Je to jako při jízdě na kole nebo na motorce, je potřeba vidět nejlépe až za horizont! 
 2. Nikdy nekupujte cenný papír jen proto, že cena klesla. Samotný pokles by neměl být důvodem k unáhlenému nákupu. Důvodem by měla být dobrá a strategická investice do aktiv, které v portfoliu potřebuji vzhledem ke svým cílům a situaci. Tedy na základě mého finančního plánu.
 3. Můžou příjít situace i investiční příležitosti, které jste ještě nezažili. Proto je důležitý pravidelný servis ze strany Vašeho poradce a pravidelná komunikace toho, co se na trhu děje, co můžeme očekávat a jak reagovat. Psali jsme více v článku: Kolik mohu vydělat na to, že mi poradce poskytne pravidelný servis.
 4. Vzdělávejte se v oblasti investic pravidelně! Díky našim živým vysíláním, záznamům a videím budete vždy vědět aktuální informace. Pokud nemáte čas sedět u obrazovky, pusťte si náš podcast Peníze nikdy nespí třeba v autě nebo do sluchátek. Najdete ho na Spotify, v aplikaci Spotify i na jiných platformách.

 

 

Barbora Stodůlková, Explicit Invest

zdroj: KFP

Podobné články:

1 komentář

 1. Eva Jim
  Eva Jim17.03.2022

  Ahoj, jmenuji se Eva Jim a jsem tu, abych rozšířila tuto dobrou zprávu do celého světa o tom, jak jsem znovu získala svou bývalou lásku. Zbláznil jsem se, když mě minulý měsíc opustila moje láska kvůli jiné dívce. Ale když jsem potkal přítele, který mi představil DR SUNNYHO, velkého posla věštce, kterému slouží, řekl jsem DR SUNNYMU o tom, jak mě opustila jeho bývalá láska a jak jsem potřeboval získat práci ve velmi velké společnosti. . Jen mi řekl, že jsem přišel na správné místo, kdybych mohl splnit touhu svého srdce bez jakýchkoli vedlejších účinků. Řekl mi, co mám dělat. Poté bylo hotovo. Během následujících 2 dnů mi Moje láska zavolala na telefon a omluvila se, že žila dříve, stejně jako další týden poté, co mi moje láska zavolala a požádala o odpuštění. Byl jsem pozván na pohovor do požadované společnosti, pokud bych potřeboval pracovat jako generální ředitel. Jsem tak šťastná a zdrcená, že to musím říct celému světu. Žádný problém není příliš velký na to, aby ho vyřešil. Kontaktujte ho přímo e-mailem. e-mail: drsunnydsolution1@gmail.com nebo jeho WhatsApp: +2348082943805. ;;

Napište nám komentář


Zlepšujte svou finanční gramotnost a dostávejte Explicitní News pravidelně

Pohlídám za Vás trendy na trhu a informuji o příležitostech jako první. No spam.